Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Çanakkale'de en iyi notebook, bilgisayar ve çevre üniteleri teknik bakım ve onarımı Poyraz Bilgisayar'da.

İLETİŞİM

PC satışlarında büyük düşüş

PC satışlarında büyük düşüş
  • 21 Haziran 2023, 21:42

PC satışlarında büyük düşüş

Kısa bir süre önce sona eren 2023'ün ilk çeyreği PC endüstrisi için pek iyi geçmedi. Piyasa analiz firmaları IDC ve Canalys, bu dönemdeki küresel PC sevkiyatları için kasvetli bir tablo çizdi. IDC, sevkiyatların bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 düşüşle 56,9 milyon olduğunu söylerken, Canalys'in sayıları, 2023'ün ilk çeyreğine kıyasla yüzde 33 azalarak sadece 54 milyon sevkiyata ulaştığı daha kötü bir çeyrek gösteriyor.

Hem IDC hem de Canalys, son çeyrekte en çok bilgisayarı Lenovo'nun sevk ettiğini, ardından HP, Dell, Apple ve ASUS'un geldiğini belirtiyor. 2023'ün ilk çeyreğinde en büyük sevkiyat düşüşlerini yaşayan ise Apple PC'ler oldu. IDC, sayıların bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40,5 düştüğünü ve Canalys, Apple'ın PC sevkiyatlarının yüzde 45,5 düştüğünü bildiriyor.

Yakın gelecek için iyimser tahminler
Ancak bu kötü sayılara rağmen, her iki firma da PC alanının 2023'ün ikinci yarısında bir toparlanma görebileceğini ve 2024 için daha büyük bir toparlanma öngörüldüğünü belirtiyor. IDC, 2024 yılına kadar çok sayıda eski bilgisayarın yükseltilmesi gerekeceğini söylüyor: “Ekonomi o zamana kadar yükseliş eğilimi gösteriyorsa, tüketiciler (cihazlarını) yenilemek, okullar eskimiş Chromebook'ları değiştirmek ve işletmeler Windows 11'e geçmek istediği için pazarda önemli bir yükseliş bekliyoruz. Önemli pazarlardaki durgunluk önümüzdeki yıl içerisine de sarkarsa, toparlanma zor olabilir.”

Canalys'in açıklaması ise şu şekilde: “Küresel salgın öncesi dönemdekinden daha yüksek sevkiyat hacimleriyle PC pazarı, uzun vadeli büyümeyi destekleyecek güçlü temellere sahip. Küresel ekonomi 2024 ve sonrasında bir toparlanma dönemine girerken, COVID-19 sonrası çok daha büyük bir kurulu taban, Windows 11'e geçiş ve dijital eğitimden gelen hem yenileme hem de yeni talep, temel itici güçler olacak.”

Ayrıca Canalys, 2023'ün ilk çeyreği için dizüstü bilgisayar sevkiyatlarının yüzde 32 düşüşle 41,8 milyon birime, masaüstü bilgisayarların ise yüzde 28 düşüşle 12,1 milyon birime düştüğünü de açıklamasına ekledi.


Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM